تیم انتخاباتی «دولت ساز» به ریاست رئیس جمهور غنی و معاونت امر الله صالح و استاد سرور دانش ثبت نام کرد

اعضای تیم انتخاباتی «دولت ساز» به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور بعد از ظهر روز یک شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ برای شرکت درانتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹٨ ثبت نام کردند.
در این تیم انتخاباتی امرالله صالح وزیر پیشین وزارت داخله به حیث معاون اول و استاد سرور دانش به حیث معاون دوم ریاست جمهوری نامزد هستند.
در زمان ثبت نام این تیم انتخاباتی رؤسای ولسی جرگه و مشرانو جرگه، رهبران احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی و ملی، علما، فرهنگیان، فعالان سیاسی، اعضای جامعه مدنی، اصحاب رسانه و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.
محمداشرف غنی رئیس جمهور و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در سخنان خود بر حفظ دست آورد‌ها و اتمام کارهای بنیادینی که در حکومت وحدت ملی آغاز شده است تأکید کرد.
رئیس جمهور غنی گفت که هدف اساسی ما نظم و صلح پایدار، حاکمیت قانون و رفاه اقتصادی است. او تصریح کرد که تلاش اصلی تیم دولت ساز در ریاست جمهوری آینده اینست که فقر و گرسنگی را در افغانستان محو خواهد کرد.
آقای غنی گفت که دولت ثروت باد آورده نیست که بین عده محدود تقسیم شود؛ بلکه مالک اصلی دولت مردم افغانستان است. به گفتۀ وی مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دو انتخاب دارند، یا گسست و انقطاع را انتخاب کنند یا دولت کارا و پاسخگو را.
وی در مورد ضرورت صلح امنیت پایدار نیز گفت که تیم انتخاباتی دولت ساز متعهد به تأمین صلح است اما صلح را از هیچ کسی گدایی نخواهند کرد. و ضمن تقدیر از نقش نیروهای امنیتی کشور در تأمین ثبات و امنیت تأکید کرد که تیم انتخاباتی وی تعهد می‌کند که بالای نیروهای امنیتی کشور هیچ نوع معاملۀ صورت نخواهد گرفت.
رئیس جمهور غنی به تطبیق اصلاحات در کمیسیون انتخابات تأکید ورزیده گفت که اصلاحات دراین نهاد یک ضرورت جدی است و وی از موقف رئیس جمهور افغانستان اعلام داشت که در مشوره با صنف سیاسی کشور و نهادهای ناظر انتخاباتی اصلاحات در این نهادها آمدنی است.
آقای غنی همچنین به نیروهای امنیتی کشور دستور داد که تمامی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ را به صورت یکسان و برابر تحت پوشش امنیتی قرار دهند.
همچنین استاد دانش معاون دوم رئیس جمهور در سخنان خود ضمن اتحاف دعا به روان شهدای راه استقلال و آزادی و نیروهای امنیتی کشور گفت: ما با تجربه‌ای که طی چند سال اخیر آموخته ایم، مصمم و متعهدیم که در راستای تحقق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن تلاش کنیم. استاد دانش، تداوم مبارزه با فساد و مافیایی اقتصادی، تداوم اصلاحات در روندهای ملی، تقویه سرمایه گذاری، تلاش برای کاهش فقر، مبارزه با تبعیض، تکمیل کارهای نیمه تمام حکومت کنونی، ایجاد یک دولت مقتدر و صلح پایدار را از جمله اولویت‌های مهم در حکومت بعدی عنوان کرد و وعده سپرد که برای تحقق آن‌ها تلاش خواهند کرد.
معاون رئیس جمهور گفت: زمانی که حکومت وحدت ملی مقدرات کشور را به دست گرفت، ترس از فروپاشی وجود داشت و ما به معنای واقعی کلمه یک افغانستان درگیر بحران را تحویل گرفتیم و دست آوردهای خوبی را به جامعه تقدیم کردیم. 
استاد دانش، اصلاح سکتور امنیتی و تقویت قوای دفاعی کشور، سرکوب مافیای اقتصادی و سیاسی، اصلاحات در سکتور عدلی وقضایی، اصلاحات اساسی در اداره و پروسه استخدام، ایجاد زیرساخت های قانونی و حقوقی کشور با تدوین و تصویب بیش از ۴۰۰ سند تقنینی، ایجاد شفافیت در پروسه کانکور سراسری و بورسیه های تحصیلی و ایجاد دهلیزهای هوایی و زمینی را از مهمترین دست آوردهای حکومت وحدت ملی خواند. 
وی همچنین بازسازی چهره مخدوش کشور درعرصه بین المللی و تبدیل نمودن آن به یک شخصیت حقوقی قابل احترام، به حداقل رساندن میزان وابستگی کشور به کمک های خارجی از طریق افزایش عواید داخلی و برداشتن گام های بزرگ برای مهار آب‌های کشور را از جمله کارهای بنیادینی مطرح کرد که در حکومت کنونی به انجام رسیده اند.
استاد دانش با اشاره به تحولات تلخ گذشته تأکید کرد که هنوز بحران پایان نیافته است و ما هنوز در یک چرخه‌ای از دشواری‌ها به سر می‌بریم. وی تروریسم و افراطی گرایی، فقر و مشکلات اقتصادی مردم، شکاف‌های اجتماعی و قومی، بی اعتمادی میان مردم و قدرت، دست‌اندازی بیگانگان بر مقدرات کشور، حلقه‌های فساد و مافیا، معادلات کور و پیچیده استخباراتی و ویرانی زیرساخت‌های اقتصادی را از جمله چالش های پیش‌رو عنوان کرد. 
او اطمینان داد که با اعتماد به نفس تمام و با اطمینان از آینده سرشار از اعتماد و امید، وارد پروسه رقابت های انتخاباتی می‌شود. وی تأکید ورزید که با همه تیم‌های انتخاباتی دیگر رقابت سازنده در پرتو قانون و اخلاق و با تبیین دیدگاه‌های روشن ملی خواهند داشت.
وی گفت: تیم پیروز نود و هشت، تیم ما خواهد بود، ما آمده ایم تا کار ناتمام خود را تمام کنیم. ما همچنان هم به تحول پایبندیم و هم به تداوم. ما تیم «دولت ساز» هستیم. ما تیم قانون، اقتصاد و امنیت هستیم و به سوی حاکمیت قانون، نظم و رفاه اقتصادی و صلح و امنیت حرکت خواهیم کرد. ما از ارزش های قانون اساسی کشور پاسداری خواهیم کرد و با حمایت و پشتیبانی بی‌دریغ شما مردم عزتمند کشور، دولت مستحکم و با اقتداری را خواهیم ساخت؛ دولتی که از هر نوع حرکت های فراقانونی و گسست آفرین جلوگیری کند و ثبات و اعتماد ملی و وحدت ملی ما را بیش از پیش تقویه نماید. 
همچنین امرالله صالح نامزد معاون اول تیم دولت ساز در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به کاندیداتوری محمد اشرف غنی نیز تداوم اصلاحات و دولت سازی مدرن را از جمله اهداف اساسی این تیم عنوان کرد. 
آقای صالح گفت که در مدت کوتاهی از مأموریتم در وزارت داخله ثابت کردم که به آنچه می‌گویم باور دارم و به آنچه را که باور دارم عملی می‌کنم.