غنی از پیامدهای ناگوار راهکار نادرست برای رسیدن به صلح هشدار داد

رییس‌جمهورغنی، هشدار می‌دهد که هرگونه راهکار نادرست برای رسیدن به صلح در افغانستان، می‌تواند پیامدهای ناگوار داشته باشد.

آقای غنی می‌افزاید که صلح و امنیت افغانستان و امریکا با تهدید روبه‌رو است و نیاز است که این روند با دقت و تدبیر لازم به پیش برده شود.

رییس‌جمهور غنی، این گفته‌هایش را امروز (چهارشنبه، ۳۰ اسد) در دیدار با تود ولترز، فرمانده ارشد نیروهای امریکایی در اروپا اظهار داشته‌است.

در خبرنامه‌یی که از سوی دفتر رسانه‌های ریاست جمهوری به رسانه‌ها فرستاده شده، از زبان رییس‌جمهور غنی آمده‌است که طالبان هنوز هم برای آتش‌بس و صلح اراده ندارند و این گروه باید برای مردم افغانستان دربارۀ رابطۀ شان با پاکستان، موادمخدر، القاعده، داعش و ده‌ها گروه هراس‌افگن دیگر، وضاحت بدهند.

رییس‌جمهور غنی تأکید دارد که گروۀ طالبان بدون پناهگاه در خاک پاکستان، به موجودیت شان ادامه داده نمی‌تواند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که قرار است گفت‌وگوهای طالبان با امریکا از سرگرفته شوند. زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان دور تازۀ از سفرهایش را آغاز کرده‌است.

او قرار است نخست به دوحه برود و سپس به کابل و کشورهای دیگر سفر کند.

درهمین حال، فرمانده ارشد نیروهای امریکایی در اروپا از ادامۀ پشتیبانی واشنگتن  از نیروهای افغان اطمینان داده‌ و گفته است که ناتو با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر اهداف مشترک مبارزه می‌کنند.

این درحالی است که پیشتر، دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا نیز بر حضور استخبارات این کشور در افغانستان تأکید کرده بود.