متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در همایش انتخاباتی لعل

 

حضار گرامی، مردم شریف لعل و سرجنگل، داکتر صادق مدبر شخصیت سیاسی و ملی و رهبر حزب انسجام ملی، بانو وکیل رقیه نایل، بانو وکیل فاطمه کوهستانی، رئیس عطامحمد دهقانپور وکیل ولایت غور، محمد رضا خوشک وکیل ولایت هرات، سید حسین بصیر، داکتر امان الله فصیحی، آقای مهدی یار، آقای قاسم وحیدی، انجنیر نفیسه نصیب، علمای محترم، اساتید، مجاهدین، اعضای شورای ولایتی غور، نمایندگان احزاب سیاسی و نهادهای مدنی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

در ابتدا تشکر می کنم از مردم شریف سرزمین زیبای صلح لعل و سرجنگل و از همه دفاتر انتخاباتی تیم دولت ساز در لعل و سرجنگل به خاطر این همایش باشکوه مردمی به حمایت از تیم دولت ساز و همچنین تشکر خاص دارم از نمایندگان ولایت غور در شورای ملی بانو رقیه نایل و بانو فاطمه کوهستانی و همچنین آقای سید نادر بحر وکیل پیشین غور در ولسی جرگه و برادر مجاهد آقای حیدرعلی اعتمادی رئیس دفتر ولایتی حزب وحدت اسلامی افغانستان در غور و همچنین اعضای شورای ولایتی غور و همه احزاب سیاسی و نهادهای مدنی لعل و سرجنگل.
همچنین درود می فرستم به روان پاک شهدای بزرگ ملت افغانستان مخصوصا شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور و همچنین شهدای با افتخار مردم غور و لعل و سرجنگل از دوره جهاد تا کنون و مخصوصا گرامی می دارم خاطره تابناک شهدای خانواده سجادی ها (سید عبدالحمید سجادی، سید محمد سجادی) و همچنین درود می فرستیم به روان پاک شهید عبدالصمد امیری رئیس کمیسیون حقوق بشر و شهید راه حقوق بشر و دموکراسی که در این اواخر به صورت بی رحمانه توسط گروه سیاه دل طالبان در مسیر جلریز میدان وردک به شهادت رسید.

هموطنان عزیز لعل و سرجنگل!
سرزمین شما یکی از مهم ترین مناطق هزاره جات و پرپیشینه در تاریخ این منطقه است. لعل و سرجنگل قلب دایزنگی بزرگ است و طبیعت بکر و زیبا دارد و با ظرفیت بلند فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی. شخصیت های بزرگی از مردم ما از این سرزمین ظهور کرده اند. منطقه دایکندی و لعل و سرجنگل معروف به منطقه میرها و بیگ ها است. دولت بیگ و حیدر بیگ در دایکندی معروف بودند و سرسلسله گروهی از بیگ ها و خوانین بودند. در گذشته از نگاه سیستم اجتماعی حاکم بر منطقه، رهبری سیاسی و اجتماعی مردم به عهده خوانین و میرها بود. آنان در دوره های تاریخی متعدد و در شرایط بسیار سخت و دشوار، مردم را رهبری کردند و با مشکلات و نابسامانی ها مبارزه کردند.
در لعل هم تعدادی از این شخصیت ها تا دوره معاصر ما در همه مسایل سیاسی و فرهنگی حضور بسیار مؤثر داشته اند که از آن جمله است: ابراهیم بیگ، میر لعل و سرجنگل که فیض محمد کاتب در سراج التواریخ بارها از او نام برده است. او در عهد عبدالرحمن خان جابر گرفتار بند و عذاب گردید و سرانجام او را در میان پوستی از گاو انداختند که مانند جوال دوخته شده بود و از کوه لول دادند و بعدا آن را آنقدر در آفتاب گذاشتند که بدنش را کاملا کرم زد.
یکی دیگر از این شخصیت ها در دوره معاصر خادم حسین بیگ است که از روشنفکران منطقه و اهل سواد و سیاست بود. او دو نوبت وکیل شورا و یک بار هم سناتور انتصابی بود و نوشته ها و اشعار دلچسپی از او باقی مانده است. یکی از سخنرانی های او در دوره 13 ولسی جرگه در هنگام رأی اعتماد به حکومت داکتر عبدالظاهر در دسترس است و ما آن را چاپ کردیم. با مطالعه این بیانیه، به خوبی می توان به دست آورد که خادم حسین بیگ افکار بسیار عالی و تحلیل جامع و عمیق از اوضاع آن زمان داشته است.
از علما و چهره های جهادی مرحوم استاد محمدرضا آقا بزرگ کرمانی بنیانگذار مدرسه علمیه کرمان است که خدمات شایسته ای داشته اند و همچنین عوض علی خان قبلگاه خانم نایل که از بزرگان و خدمتگذاران این منطقه بودند. خاطره همه شان گرامی باد!

حضار گرامی!
لعل و سرجنگل یکی از محروم ترین مناطق هزاره جات است. تا جایی که من اطلاع دارم تا سال های دهه پنجاه خورشیدی در این منطقه تنها مکاتب ابتدائیه فعالیت داشته و از مکاتب متوسطه و لیسه خبری نبوده است و همچنین هیچ نوع مراکز صحی در همه منطقه وجود نداشته و مردم مریضان خود را با فاصله 130 کیلومتر به مرکز غور انتقال می دادند. همچنین از نگاه راه های ارتباطی بین این منطقه و مناطق و ولایات اطراف نیز مشکلات زیادی وجود داشته است. اما در طول 18 سال اخیر اقداماتی در این عرصه ها صورت گرفته که هرچند بسیار مفید بوده ولی به هیچ صورت کافی نیست. فعلا در این ولسوالی بیش از هفتاد مکتب فعال است و بیش از 14 مرکز خدمات صحی. مدتی پیش چندین پروژه در برخی از مناطق لعل و سرجنگل به شمول یک شفاخانه به بهره برداری سپرده شد که وکیل شما خانم رقیه نایل در افتتاح آن ها حضور یافته بود.
من در این جا لازم می دانم که از همه وکلای غور مخصوصا لعل و سرجنگل خانم نایل و خانم کوهستانی تشکر کنم و همچنین از برادر ما آقای بحر وکیل پیشین و آقای حاجی قربان کوهستانی وکیل پیشین لعل و سرجنگل که همه شان در این چند سال اخیر باتلاش شبانه روزی در ارائه خدمات برای موکلین شان و مخصوصا در مورد پروژه های انکشافی، زحمات زیادی را متقبل شده اند.

به نظر من مشکلات عمده و اولویت های اساسی برای مردم لعل و سرجنگل در چند محور اساسی خلاصه می شود:

اول- سرک ها:
پروژه هاي سرك سازي در ولايت غور:
مهم ترین پروژه نه تنها برای غور و مخصوصا لعل و سرجنگل بلکه برای همه مناطق مرکزی و بل همه کشور، پروژه بسیار مهم سرک گردن دیوال یا کریدور شرق و غرب است. این پروژه برای اولین بار 55 سال پیش در زمان ظاهرشاه در سال 1343 و بعد هم در دوره سردار محمدداود خان مطرح شد ولی متأسفانه در عمل آغاز نگردید تا زمان نظام سیاسی جدید در افغانستان بعد از سقوط طالبان. در دوره جدید و مخصوصا در پنج سال اخیر این پروژه به تحرک افتاده است که وضعیت فعلی آن را به اختصار گزارش می دهم.

اما خوبست پیش از ذکر این پروژه ها بگویم که دیروز در یکی از جلسات کمپاینی تیم ثبات و همگرایی در لعل ادعا شده که گویا پروژه های هزاره جات در این اواخر از طرف حکومت متوقف یا کنسل شده است مخصوصا سرک گردن دیوال و سرک یکه ولنگ- دره صوف. باید گفت که تیم های انتخاباتی دیگر، متأسفانه تمام سخنرانی ها و مصاحبه ها و بیانیه های خود را با اتهام و توهین و دشنام به تیم دولت ساز آغاز می کنند و با اتهام و توهین هم خاتمه می دهند و هرچه عقده دارند بر تیم دولت ساز خالی می کنند و ادعا هم می کنند که تیم ثبات و همگرایی بر اساس عقده تشکیل نشده! عقده گشایی ها خود دلیل این است! و گرنه کسی نگفته که این تیم چگونه تشکیل شده! همه شان به جای این که برنامه نداشته خود را معرفی کنند و از خود بگویند، از تیم دولت ساز می گویند! از همین نوع اتهامات و عقده گشایی ها همین حرف های دیروز شان در لعل است. جالب است که حالا تیم ثبات و همگرایی هم شعار ما را گرفته و می گویند که اشرف غنی نتوانست ولی ما زندان طبیعی هزاره جات را می شکنیم.

به هر حال مختصری از پروژه های سرک برای شما معلومات می دهم:
1 - دهلیز شرق و غرب: از سمت گردن دیوال بهسود:
- سرک گردن دیوال از مسیر بهسود که 40 کیلومتر آن در دوره حکومت رئیس کرزی با شرکت افغان- کوریا قرار داد شده بود که متأسفانه به خاطر بی توجهی حکومت قبلی این شرکت کار را نیمه کاره رها کرد و در چند سال گذشته ما مصروف تصفیه حساب با این شرکت و فسخ قرارداد بودیم و هم اکنون آماده شده که باقیمانده کار از نو قرارداد شود.
- سرک گردن دیوال از مسیر بهسود که 60 کیلومتر آن در دوره حکومت وحدت ملی قرارداد شده که هم اکنون کار آن به خوبی جریان دارد
2- دهلیز شرق و غرب از سمت هرات:
1. ديزاين و ساختمان سرك از هرات الي چغچران و چغچران- گردن ديوال لات دوم به طول ٦٠ كيلومتر و عرض ١١ متر قرارداد شده كه ٣٨ فيصد پيشرفت كار در ساحه داشته و كار جريان دارد.
2. اعمار سرك چغچران لات اول بطول ١٠ كيلومتر و عرض ١١ متر.
3 - سرک بین لعل و سرجنگل و یکه ولنگ به عنوان سرک جغلی تکمیل شده و در آینده تصمیم داریم که به صورت اسفالت کار شود.

در مورد پروژه های سرک نه تنها در لعل و سرجنگل بلکه در همه هزاره جات، به صورت نورمال کارها جریان دارد. در این رابطه باید بگویم که واقعا وصل هزاره جات به شهرها و شاهراه ها تنها کلید محرومیت زدایی از این مناطق است. فعلا سرک دوشی- بامیان و سرک دره صوف- یکه ولنگ و سرک نیلی- پنجاب و سرک قره باغ- جاغوری و سرک جلریز- سنگلاخ و سرک اسپیلان- میرامور و سرک های داخل شهر نیلی جریان دارد و میدان هوایی جدید نیلی هم تحت دیزاین و تدارکات قرار دارد. این ها گام های بزرگی است که برداشته شده است ولی برای رسیدن به اهداف اصلی واقعا هنوز هم به زمان زیادی نیاز است.

دوم- در بخش معارف و صحت پروژه های خوبی تطبیق شده و در مورد تعمیرات مکاتب هم کار جریان دارد.

سوم- امنیت لعل و سرجنگل هم از طرف نوارمرزی این ولسوالی با ولسوالی های دیگر و هم از نگاه مسیر کابل- غور در بخش جلریز، با تهدیدات جدی مواجه است. ما در حکومت با جدیت اوضاع را مراقبت می کنمی و هرگز اجازه نخواهیم داد که ولسوالی امن لعل و سرجنگل به ولسوالی ناامن تبدیل شود. به والی و قوماندان امنیه ولایت غور هم هدایت داده می شود که از طریق خود از اقدام مؤثر در این رابطه دریغ نکنند.

چهارم – تعدیل واحد اداری لعل و سرجنگل:
همه ما می دانیم که ولسوالی لعل و سرجنگل یکی از ولسوالی های بسیار بزرگ و پرجمعیت هزاره جات است. تقسیمات اداری در افغانستانف هیچگاه عادلانه و بر اساس نیاز نبوده است. خوشبختانه در دوره نظام سیاسی جدید در قانون اساسی در این مورد اصلاحاتی در نظر گرفته شد. در ماده 136 قانون اساسی سه معیار اصلی برای تعدیل واحدهای اداری در نظر گرفته شده است که عبارت است از: میزان نفوس و موقعیت جغرافیایی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی. در دو سال اخیر از طرف حکومت تلاش های بیشتر و اقدامات دیگری در این رابطه صورت گرفت که دو روز پیش در جاغوری به طور مختصر عرض کردم. در این جا به طور مختصر برای شما هم یاد آوری می کنم: ما در این رابطه پالیسی ملی اداره محلی به تصویب رساندیم. با ولایات و گروه های مختلف مشوره کردیم و همچنین از طرف دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری یک هیأت تخنیکی به همه مناطق هزاره جات اعزام کردیم که گزارش دقیقی از وضعیت تهیه کند که این کار هم انجام شد. اکنون همه زمینه ها فراهم شده که حکومت بعدی بیاید و در این مورد در سطح کشور تصمیم بگیرد.

ما می دانیم که یکی از خواسته های اساسی مردم لعل و سرجنگل ایجاد ولسوالی جدید سرجنگل به مرکزیت سفیدآب است. من امروز به صراحت در حضور مردم شریف لعل و سرجنگل اعلام می کنم که در دوره حکومت جدید بعدی ما آمادگی کامل داریم که ولسوالی لعل و سرجنگل را به دو ولسوالی تقسیم کنیم و به جهت ایجاد تسهیلات برای شهروندان عزیز ما در سرجنگل، ولسوالی جدید سرجنگل در سفیدآب را ایجاد نماییم. این تعهد جدی من و جلالت مآب رئیس جمهور به شما مردم است و برای تحقق این تعهد در اولین فرصت بعد از شکل گیری حکومت جدید اقدام خواهیم کرد.

دو مسأله مهم صلح و انتخابات:
باید بدانیم که انتخابات رکن اساسی دموکراسی است. بدون انتخابات دموکراسی هیچ معنا و مفهومی ندارد. از سوی دیگر برای کشور ما انتخابات تنها راه برای جلوگیری از اختلافات و منازعات و تأمین ثبات و مشروعیت سیاسی و حقوقی است و حتی باید گفت که راه صلح پایدار نیز از مسیر انتخابات می گذرد. حکومت افغانستان و تیم دولت ساز پشتیبان جدی صلح و ختم جنگ و خشونت از کشور است و در طول دو سال اخیر به اثبات رسانده که به صورت بسیار جدی و صادقانه در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی تلاش کرده، هم طرح ارائه داده و هم تعقیب کرده است. ولی ما برای تحقق صلح دیدگاه های خاص خود را داریم:

اول این که آن طرح صلحی را سازنده و مؤثر می دانیم که قبل از هر چیز با مذاکره مستقیم با دولت افغانستان و در محوریت دولت افغانستان و با مالکیت افغان ها آغاز شود و به کاهش خشونت و آتش بس منجر شود.

دوم این که برای رسیدن به یک صلح باعزت و پایدار ما بر این باوریم که حکومت فعلی که در آخرین روزهای وقت قانونی خود قرار دارد نمی تواند پروسه مهم ملی مانند صلح را در آخرین روزهای عمر خود مدیریت کند. پس باید قبل از هر چیزی دیگر انتخابات برگزار شود و حکومت مقتدر و برخاسته از انتخابات جدید و با مشروعیت بیشتر، رهبری پروسه صلح را به عهده بگیرد.

سوم این که گروه طالبان هنوز هم به برقراری یک صلح واقعی باور ندارد و تنها از راه جنگ و خشونت می خواهد امارت را بر ما تحمیل کند؛ امارتی که در دهه هفتاد در کشور ما تجربه تلخی از خود بجا گذاشته و مردم افغانستان هرگز نمی خواهند به آن دوره سیاه برگردند. امارت همان نظامی است که در سرتاسر افغانستان سیل خون جاری ساخته بود و صدها تن از مردم بی گناه را مظلومانه به شهادت رساندند.

چهارم این که جمهوریت، نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات، حقوق شهروندی، حقوق بشر و حقوق زنان جزء خطوط سرخ حکومت در مذاکرات صلح است. به این جهت انتخابات پیش رو در عین رأی دادن به کاندید مورد نظر، رأی دادن به جمهوریت هم است. شرکت در انتخابات به معنای حمایت از نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات و نه گفتن به نظام امارتی استبدادی و فاقد مشروعیت است.
متأسفانه باید بیفزایم که جمعی از سیاستمداران کشور که در نشست های مستقیم با طالبان در دوحه و ماسکو اشتراک کردند، بسیار از موضع ضعف و تضرع برخورد کردند و آنچنان در مقابل طالبان کرنش کردند که حتی حاضر شدند به خاطر مخالفت با حکومت، به هر نوع معامله دست بزنند و حتی با طالبان متحد شوند.

حضار گرامی! ملت شریف افغانستان!
بر اساس تمام شواهد و قراین و نظر سنجی ها تیم دولت ساز، تیم پیشتاز و برنده انتخابات ششم میزان است. هم اکنون اکثریت قاطع اعضای شورای ملی افغانستان، اکثریت اعضای شوراهای ولایتی در تمام 34 ولایت، سران اقوام و قبایل، ده ها حزب سیاسی، هزاران نهاد مدنی و فرهنگی وشوراهای قومی و اکثریت قاطع نخبگان، مخصوصا زنان و جوانان در سرتاسر کشور حمایت خود را از این تیم اعلام داشته اند. تا کنون دو تیم از تیم های انتخاباتی اعلام انصراف کردند وبه تیم دولت ساز پیوستند.

ما مطمئن هستیم که در روز ششم میزان بزرگترین تحول سیاسی در کشور ما رقم خواهد خورد. از شما مردم شجاع و آگاه ولایت غورکه همواره حامی نظام و حامی صلح و ثبات در کشور بوده اید نیز می خواهم که یکبار دیگر نقش تاریخی خود را ایفا نموده و با حضور قاطع و باشکوه خود در مراکز انتخاباتی، به تیم دولت ساز رأی بدهید. من از همه شما مردم شرف لعل و سرجنگل می خواهم که برای تأمین آینده درخشان خود، با صفوف فشرده و متحد اعم از زن و مرد، در صندوق های رأی حضور پیدا کنید و همه باهم به تیم دولت ساز رأی بدهید.
من مطمئن هستم که شما مردم در شش میزان حماسه دیگر خلق خواهید کرد و با حضور پرشور خود به تیمی رأی خواهید داد که هم توان مدیریت و رهبری دارد و هم به منافع ملی وطن صادق و وفادار است و هم در برابر هیچ زورگو و قانون شکن سر خم نخواهد کرد و هم از جمهوریت و حقوق شهروندی تا آخرین حد توان خود دفاع خواهد کرد. آن تیم، بدون شک تیم دولت ساز است. پس وعده ما ششم میزان، کاندید شماره 8 با نشان قرآن بر روی کرسی؛ نشانی که مایه برکت زندگی ما است.

به امید پیروزی و به امید بهروزی و شکوفایی سرزمین
تل دی وی افغانستان
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان
تشکر از توجه شما
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.